
Oliveri Apollo Double Bowl Sink 1 Tap Hole
The Apollo Double Bowl Sink is for those who prefer the convenience of two 29 litre main bowls. This model includes an integrated colander and bamboo preparation board which fit comfortably within both bowls.
| Construction | Fabricated with 18mm radius corners, Softtone® and soundproofing. |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
| Installation | Undermount, Topmount, or Flushmount |
| Number of bowls | 2 |
| Fixings | Topmount clips supplied |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | 15.0kg |
| Min cabinet size | 900mm |
| Tap Holes | Available 1 tap hole only (suitable for additional tap holes) |
| Waste fittings | 2 x 90mm basket wastes included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 855 x 570 x 270mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service and Warranty Page) |
Original: $1,281.23
-65%$1,281.23
$448.43More Images


Oliveri Apollo Double Bowl Sink 1 Tap Hole
The Apollo Double Bowl Sink is for those who prefer the convenience of two 29 litre main bowls. This model includes an integrated colander and bamboo preparation board which fit comfortably within both bowls.
| Construction | Fabricated with 18mm radius corners, Softtone® and soundproofing. |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
| Installation | Undermount, Topmount, or Flushmount |
| Number of bowls | 2 |
| Fixings | Topmount clips supplied |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | 15.0kg |
| Min cabinet size | 900mm |
| Tap Holes | Available 1 tap hole only (suitable for additional tap holes) |
| Waste fittings | 2 x 90mm basket wastes included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 855 x 570 x 270mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service and Warranty Page) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Apollo Double Bowl Sink is for those who prefer the convenience of two 29 litre main bowls. This model includes an integrated colander and bamboo preparation board which fit comfortably within both bowls.
| Construction | Fabricated with 18mm radius corners, Softtone® and soundproofing. |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
| Installation | Undermount, Topmount, or Flushmount |
| Number of bowls | 2 |
| Fixings | Topmount clips supplied |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | 15.0kg |
| Min cabinet size | 900mm |
| Tap Holes | Available 1 tap hole only (suitable for additional tap holes) |
| Waste fittings | 2 x 90mm basket wastes included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 855 x 570 x 270mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service and Warranty Page) |
























