
Oliveri Apollo Single Bowl Sink With R/H Drainer 1 Tap Hole
The Apollo Single Bowl Sink with Drainer combines a large main bowl and practical sized drainer. This model is complete with integrated colander and bamboo preparation board which fit comfortably within the bowl.
| Construction | Fabricated with 18mm radius corners, Softtone® and soundproofing. |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
| Installation | Topmount |
| Number of bowls | 1 |
| Fixings | Topmount clips supplied |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | TBC |
| Min cabinet size | 500mm |
| Tap Holes | Available 1 tap hole only (suitable for additional tap holes) |
| Waste fittings | 1 x 90mm basket waste included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | TBC |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service and Warranty Page) |
| Extra wide | No |
Original: $1,120.72
-65%$1,120.72
$392.25More Images

Oliveri Apollo Single Bowl Sink With R/H Drainer 1 Tap Hole
The Apollo Single Bowl Sink with Drainer combines a large main bowl and practical sized drainer. This model is complete with integrated colander and bamboo preparation board which fit comfortably within the bowl.
| Construction | Fabricated with 18mm radius corners, Softtone® and soundproofing. |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
| Installation | Topmount |
| Number of bowls | 1 |
| Fixings | Topmount clips supplied |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | TBC |
| Min cabinet size | 500mm |
| Tap Holes | Available 1 tap hole only (suitable for additional tap holes) |
| Waste fittings | 1 x 90mm basket waste included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | TBC |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service and Warranty Page) |
| Extra wide | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Apollo Single Bowl Sink with Drainer combines a large main bowl and practical sized drainer. This model is complete with integrated colander and bamboo preparation board which fit comfortably within the bowl.
| Construction | Fabricated with 18mm radius corners, Softtone® and soundproofing. |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
| Installation | Topmount |
| Number of bowls | 1 |
| Fixings | Topmount clips supplied |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | TBC |
| Min cabinet size | 500mm |
| Tap Holes | Available 1 tap hole only (suitable for additional tap holes) |
| Waste fittings | 1 x 90mm basket waste included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | TBC |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service and Warranty Page) |
| Extra wide | No |
























