
Oliveri Diaz Double Bowl Topmount Sink 1 Tap Hole
Oliveri Diaz double bowl topmount sink 1 Tap Hole
| Construction | 2 piece, bowls & rim seam welded |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
| Installation | Topmount |
| Number of bowls | 2 |
| Fixings | Adjustable clips and sealing foam supplied |
| Cut out template | 750 x 460 x 15mm radius |
| Weight | 6.5kg |
| Min cabinet size | 800mm |
| Tap Holes | Available 0 or 1 tap hole (specify when ordering) |
| Waste fittings | 2 x 90mm basket wastes included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 780 x 480 x 200mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty |
More Images

Oliveri Diaz Double Bowl Topmount Sink 1 Tap Hole
Oliveri Diaz double bowl topmount sink 1 Tap Hole
| Construction | 2 piece, bowls & rim seam welded |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
| Installation | Topmount |
| Number of bowls | 2 |
| Fixings | Adjustable clips and sealing foam supplied |
| Cut out template | 750 x 460 x 15mm radius |
| Weight | 6.5kg |
| Min cabinet size | 800mm |
| Tap Holes | Available 0 or 1 tap hole (specify when ordering) |
| Waste fittings | 2 x 90mm basket wastes included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 780 x 480 x 200mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Oliveri Diaz double bowl topmount sink 1 Tap Hole
| Construction | 2 piece, bowls & rim seam welded |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
| Installation | Topmount |
| Number of bowls | 2 |
| Fixings | Adjustable clips and sealing foam supplied |
| Cut out template | 750 x 460 x 15mm radius |
| Weight | 6.5kg |
| Min cabinet size | 800mm |
| Tap Holes | Available 0 or 1 tap hole (specify when ordering) |
| Waste fittings | 2 x 90mm basket wastes included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 780 x 480 x 200mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty |
























