
Oliveri Nu-Petite Double Bowl Undermount Sink Nth
Oliveri Nu-Petite double bowl undermount sink No Tap hole
| Construction | 2 piece, bowls & rim seam welded |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
| Installation | Undermount |
| Number of bowls | 2 |
| Fixings | n/a |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | 7.0kg |
| Min cabinet size | 900 x 720mm |
| Tap Holes | n/a |
| Waste fittings | 2 x 90mm basket wastes included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 1043 x 607 x 292mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service and Warranty page) |
| Extra wide | 720mm |
Original: $862.04
-65%$862.04
$301.71More Images

Oliveri Nu-Petite Double Bowl Undermount Sink Nth
Oliveri Nu-Petite double bowl undermount sink No Tap hole
| Construction | 2 piece, bowls & rim seam welded |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
| Installation | Undermount |
| Number of bowls | 2 |
| Fixings | n/a |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | 7.0kg |
| Min cabinet size | 900 x 720mm |
| Tap Holes | n/a |
| Waste fittings | 2 x 90mm basket wastes included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 1043 x 607 x 292mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service and Warranty page) |
| Extra wide | 720mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Oliveri Nu-Petite double bowl undermount sink No Tap hole
| Construction | 2 piece, bowls & rim seam welded |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
| Installation | Undermount |
| Number of bowls | 2 |
| Fixings | n/a |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | 7.0kg |
| Min cabinet size | 900 x 720mm |
| Tap Holes | n/a |
| Waste fittings | 2 x 90mm basket wastes included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 1043 x 607 x 292mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service and Warranty page) |
| Extra wide | 720mm |
























