
Oliveri Nu-Petite Single Bowl Topmount Sink L/H Drainer 1 Tap Hole
Oliveri Nu-Petite single bowl topmount sink L/H drainer 1 Tap Hole
| Construction | 2 piece, bowl & drainer seam welded |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
| Installation | Topmount |
| Number of bowls | 1 |
| Fixings | Adjustable clips and sealing foam supplied |
| Cut out template | 805 x 480 x 15mm radius |
| Weight | 7.0kg |
| Min cabinet size | 500mm |
| Tap Holes | Available 1 to 3 tap hole (specify when ordering) |
| Waste fittings | 1 x 90mm basket waste included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 1062 x 567 x 237mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service and Warranty page) |
| Extra wide | No |
Original: $616.25
-65%$616.25
$215.69More Images

Oliveri Nu-Petite Single Bowl Topmount Sink L/H Drainer 1 Tap Hole
Oliveri Nu-Petite single bowl topmount sink L/H drainer 1 Tap Hole
| Construction | 2 piece, bowl & drainer seam welded |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
| Installation | Topmount |
| Number of bowls | 1 |
| Fixings | Adjustable clips and sealing foam supplied |
| Cut out template | 805 x 480 x 15mm radius |
| Weight | 7.0kg |
| Min cabinet size | 500mm |
| Tap Holes | Available 1 to 3 tap hole (specify when ordering) |
| Waste fittings | 1 x 90mm basket waste included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 1062 x 567 x 237mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service and Warranty page) |
| Extra wide | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Oliveri Nu-Petite single bowl topmount sink L/H drainer 1 Tap Hole
| Construction | 2 piece, bowl & drainer seam welded |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
| Installation | Topmount |
| Number of bowls | 1 |
| Fixings | Adjustable clips and sealing foam supplied |
| Cut out template | 805 x 480 x 15mm radius |
| Weight | 7.0kg |
| Min cabinet size | 500mm |
| Tap Holes | Available 1 to 3 tap hole (specify when ordering) |
| Waste fittings | 1 x 90mm basket waste included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 1062 x 567 x 237mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service and Warranty page) |
| Extra wide | No |
























