
Oliveri Pro Series Double Bowl Undermount Sink Nth
The Professional Series Double Bowl Undermount Sink comes with two (2) included Professional Series Standard Bowl Protectors.
The Professional Series Double Bowl Undermount Sink provides 2 standard bowls for those who prefer the convenience two 39 litre main bowls.
| Construction | Fabricated with 10mm radius corners, Softtone¨ and soundproofing. |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.5mm thick) |
| Installation | Undermount |
| Number of bowls | 2 |
| Fixings | Undermount clips supplied |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | 17.0kg |
| Min cabinet size | 900 x 720mm |
| Tap Holes | n/a |
| Waste fittings | 2 x 90mm square basket wastes included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 920 x 575 x 290mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service and Warranty page) |
| Extra wide | 720mm |
Original: $1,509.82
-65%$1,509.82
$528.44More Images

Oliveri Pro Series Double Bowl Undermount Sink Nth
The Professional Series Double Bowl Undermount Sink comes with two (2) included Professional Series Standard Bowl Protectors.
The Professional Series Double Bowl Undermount Sink provides 2 standard bowls for those who prefer the convenience two 39 litre main bowls.
| Construction | Fabricated with 10mm radius corners, Softtone¨ and soundproofing. |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.5mm thick) |
| Installation | Undermount |
| Number of bowls | 2 |
| Fixings | Undermount clips supplied |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | 17.0kg |
| Min cabinet size | 900 x 720mm |
| Tap Holes | n/a |
| Waste fittings | 2 x 90mm square basket wastes included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 920 x 575 x 290mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service and Warranty page) |
| Extra wide | 720mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Professional Series Double Bowl Undermount Sink comes with two (2) included Professional Series Standard Bowl Protectors.
The Professional Series Double Bowl Undermount Sink provides 2 standard bowls for those who prefer the convenience two 39 litre main bowls.
| Construction | Fabricated with 10mm radius corners, Softtone¨ and soundproofing. |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.5mm thick) |
| Installation | Undermount |
| Number of bowls | 2 |
| Fixings | Undermount clips supplied |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | 17.0kg |
| Min cabinet size | 900 x 720mm |
| Tap Holes | n/a |
| Waste fittings | 2 x 90mm square basket wastes included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 920 x 575 x 290mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service and Warranty page) |
| Extra wide | 720mm |
























