
Oliveri Ultraform Single Bowl Topmount Sink Dbl Drainer 1 Tap Hole
Oliveri Ultraform single bowl topmount sink dbl drainer 1 Tap hole
| Construction | 2 piece, bowls & drainer seam welded |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
| Installation | Topmount |
| Number of bowls | 1 |
| Fixings | Adjustable clips and sealing foam supplied |
| Cut out template | 1160 x 450 x 15mm radius |
| Weight | 7.5kg |
| Min cabinet size | 500mm |
| Tap Holes | Available 0 to 3 tap hole (specify when ordering) |
| Waste fittings | 1 x 90mm basket waste included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 1190 x 480 x 170mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service and Warranty page) |
| Extra wide | No |
Original: $412.03
-65%$412.03
$144.21More Images

Oliveri Ultraform Single Bowl Topmount Sink Dbl Drainer 1 Tap Hole
Oliveri Ultraform single bowl topmount sink dbl drainer 1 Tap hole
| Construction | 2 piece, bowls & drainer seam welded |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
| Installation | Topmount |
| Number of bowls | 1 |
| Fixings | Adjustable clips and sealing foam supplied |
| Cut out template | 1160 x 450 x 15mm radius |
| Weight | 7.5kg |
| Min cabinet size | 500mm |
| Tap Holes | Available 0 to 3 tap hole (specify when ordering) |
| Waste fittings | 1 x 90mm basket waste included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 1190 x 480 x 170mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service and Warranty page) |
| Extra wide | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Oliveri Ultraform single bowl topmount sink dbl drainer 1 Tap hole
| Construction | 2 piece, bowls & drainer seam welded |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
| Installation | Topmount |
| Number of bowls | 1 |
| Fixings | Adjustable clips and sealing foam supplied |
| Cut out template | 1160 x 450 x 15mm radius |
| Weight | 7.5kg |
| Min cabinet size | 500mm |
| Tap Holes | Available 0 to 3 tap hole (specify when ordering) |
| Waste fittings | 1 x 90mm basket waste included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 1190 x 480 x 170mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service and Warranty page) |
| Extra wide | No |
























