
Satellite Filter System W/ Square Gooseneck Tap Chrome
Satellite Water Filtration System with Square Goose Neck Filter Tap
The Satellite Water Filtration System with Square Goose Neck Filter Tap provides water filtered to 1 micron through a separate designer tap.
| Made in | America |
|---|---|
| Replacement cartridge model | FR7905 |
| Flow rate | 0 - 1.9 L /min |
| Water pressure | 70 - 500 kPa |
| Temperature | 2 - 38 c |
| Micron rating | 1 micron |
| Capacity | 9,450 litres or 1 year whichever comes sooner (†) |
| System connection required | ½” bsp |
| Filter tap hole required | 13mm |
| Installation | vertical or horizontal |
| Vertical space requirements | - Height 460 mm (allows space for cartridge replacement)- Width 225 mm |
| Horizontal space requirements | - Height 225 mm |
| Warranty | 6 years |
| Type | Satellite Tap |
Original: $249.37
-65%$249.37
$87.28More Images






Satellite Filter System W/ Square Gooseneck Tap Chrome
Satellite Water Filtration System with Square Goose Neck Filter Tap
The Satellite Water Filtration System with Square Goose Neck Filter Tap provides water filtered to 1 micron through a separate designer tap.
| Made in | America |
|---|---|
| Replacement cartridge model | FR7905 |
| Flow rate | 0 - 1.9 L /min |
| Water pressure | 70 - 500 kPa |
| Temperature | 2 - 38 c |
| Micron rating | 1 micron |
| Capacity | 9,450 litres or 1 year whichever comes sooner (†) |
| System connection required | ½” bsp |
| Filter tap hole required | 13mm |
| Installation | vertical or horizontal |
| Vertical space requirements | - Height 460 mm (allows space for cartridge replacement)- Width 225 mm |
| Horizontal space requirements | - Height 225 mm |
| Warranty | 6 years |
| Type | Satellite Tap |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Satellite Water Filtration System with Square Goose Neck Filter Tap
The Satellite Water Filtration System with Square Goose Neck Filter Tap provides water filtered to 1 micron through a separate designer tap.
| Made in | America |
|---|---|
| Replacement cartridge model | FR7905 |
| Flow rate | 0 - 1.9 L /min |
| Water pressure | 70 - 500 kPa |
| Temperature | 2 - 38 c |
| Micron rating | 1 micron |
| Capacity | 9,450 litres or 1 year whichever comes sooner (†) |
| System connection required | ½” bsp |
| Filter tap hole required | 13mm |
| Installation | vertical or horizontal |
| Vertical space requirements | - Height 460 mm (allows space for cartridge replacement)- Width 225 mm |
| Horizontal space requirements | - Height 225 mm |
| Warranty | 6 years |
| Type | Satellite Tap |






















