The Professional Series Single Standard Bowl Undermount Sink is a versatile sink which would be suited for use as a kitchen, butler, or island sink. This model is complete with a bowl protector to preserve the sink’s shine.

Oliveri Pro Series Standard Bowl Undermount Sink Nth
| Construction | Fabricated with 10mm radius corners, Softtone and soundproofing. |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.5mm thick) |
| Installation | Undermount |
| Number of bowls | 1 |
| Fixings | Undermount clips supplied |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | 8.6kg |
| Min cabinet size | 500mm |
| Tap Holes | n/a |
| Waste fittings | 1 x 90mm square basket waste included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 520 x 500 x 290mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service and Warranty page) |
Original: $895.00
-65%$895.00
$313.25More Images

Oliveri Pro Series Standard Bowl Undermount Sink Nth
The Professional Series Single Standard Bowl Undermount Sink is a versatile sink which would be suited for use as a kitchen, butler, or island sink. This model is complete with a bowl protector to preserve the sink’s shine.
| Construction | Fabricated with 10mm radius corners, Softtone and soundproofing. |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.5mm thick) |
| Installation | Undermount |
| Number of bowls | 1 |
| Fixings | Undermount clips supplied |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | 8.6kg |
| Min cabinet size | 500mm |
| Tap Holes | n/a |
| Waste fittings | 1 x 90mm square basket waste included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 520 x 500 x 290mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service and Warranty page) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Professional Series Single Standard Bowl Undermount Sink is a versatile sink which would be suited for use as a kitchen, butler, or island sink. This model is complete with a bowl protector to preserve the sink’s shine.
| Construction | Fabricated with 10mm radius corners, Softtone and soundproofing. |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.5mm thick) |
| Installation | Undermount |
| Number of bowls | 1 |
| Fixings | Undermount clips supplied |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | 8.6kg |
| Min cabinet size | 500mm |
| Tap Holes | n/a |
| Waste fittings | 1 x 90mm square basket waste included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 520 x 500 x 290mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service and Warranty page) |






















