
Seima Acero 003 Round Stainless Steel Sink
Acero Series: Classic styling with a contemporary feel.
Timeless classics that are equally at home in a modern or traditional home.
- Contemporary classic lines, large capacity bowls
- Silk finish
- 0.8 mm thick premium 304 grade stainless steel
- Easy to clean
- Sound deadening, designer basket waste
- Sink accessories available
Old code: SKS-003
| Dimensions: | 430 mm diameter, 180 mm deep |
| Type / mount: | Abovemount, can be undermounted |
| Material: | Stainless steel |
| Thickness: | 0.8 mm thick |
| Finish: | Silk |
| Colour: | Stainless steel |
| Capacity: | 17 litres |
| Waste size: | Includes 90 mm basket waste |
| Warranty: | 30 years |
| Overflow: | Overflow option |
More Images

Seima Acero 003 Round Stainless Steel Sink
Acero Series: Classic styling with a contemporary feel.
Timeless classics that are equally at home in a modern or traditional home.
- Contemporary classic lines, large capacity bowls
- Silk finish
- 0.8 mm thick premium 304 grade stainless steel
- Easy to clean
- Sound deadening, designer basket waste
- Sink accessories available
Old code: SKS-003
| Dimensions: | 430 mm diameter, 180 mm deep |
| Type / mount: | Abovemount, can be undermounted |
| Material: | Stainless steel |
| Thickness: | 0.8 mm thick |
| Finish: | Silk |
| Colour: | Stainless steel |
| Capacity: | 17 litres |
| Waste size: | Includes 90 mm basket waste |
| Warranty: | 30 years |
| Overflow: | Overflow option |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Acero Series: Classic styling with a contemporary feel.
Timeless classics that are equally at home in a modern or traditional home.
- Contemporary classic lines, large capacity bowls
- Silk finish
- 0.8 mm thick premium 304 grade stainless steel
- Easy to clean
- Sound deadening, designer basket waste
- Sink accessories available
Old code: SKS-003
| Dimensions: | 430 mm diameter, 180 mm deep |
| Type / mount: | Abovemount, can be undermounted |
| Material: | Stainless steel |
| Thickness: | 0.8 mm thick |
| Finish: | Silk |
| Colour: | Stainless steel |
| Capacity: | 17 litres |
| Waste size: | Includes 90 mm basket waste |
| Warranty: | 30 years |
| Overflow: | Overflow option |






















