
Seima Modia Wall Faced Toilet Suite

Seima MODIA Wall Faced Toilet Suite
Clean Flush, Nanoglaze, Easy Care Height
- Stylish minimalist design, sits flat against wall
- Clean Flush rimless pan design for an efficient, powerful flush
- Cistern and pan white vitreous china with nanoglaze surface, easy to clean
- Easy care height, pan height 440 mm
- Quick release seat with stainless steel pins
- Soft closing seat
- Universal: Back entry or bottom entry plumbing, right or left
- WELS 4 star 4.5/3L water-saving flush
Old code: STO-305
| WELS rating: | 4 star, 4.5/3 litre flush |
| Dimensions: | 380W x 650D x 870H mm |
| Type / mount: | Wall faced |
| Toilet seat: | Quick-release , Flat seat , Slim seat , Classic seat , Deluxe seat |
| Material: | Vitreous china |
| Finish: | Nanoglaze |
| Colour: | White |
| Trap type: | Universal (S or P trap) |
| Warranty: | 20 years |
Downloads
Specification SheetMore Images










Seima Modia Wall Faced Toilet Suite

Seima MODIA Wall Faced Toilet Suite
Clean Flush, Nanoglaze, Easy Care Height
- Stylish minimalist design, sits flat against wall
- Clean Flush rimless pan design for an efficient, powerful flush
- Cistern and pan white vitreous china with nanoglaze surface, easy to clean
- Easy care height, pan height 440 mm
- Quick release seat with stainless steel pins
- Soft closing seat
- Universal: Back entry or bottom entry plumbing, right or left
- WELS 4 star 4.5/3L water-saving flush
Old code: STO-305
| WELS rating: | 4 star, 4.5/3 litre flush |
| Dimensions: | 380W x 650D x 870H mm |
| Type / mount: | Wall faced |
| Toilet seat: | Quick-release , Flat seat , Slim seat , Classic seat , Deluxe seat |
| Material: | Vitreous china |
| Finish: | Nanoglaze |
| Colour: | White |
| Trap type: | Universal (S or P trap) |
| Warranty: | 20 years |
Downloads
Specification SheetProduct Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

Seima MODIA Wall Faced Toilet Suite
Clean Flush, Nanoglaze, Easy Care Height
- Stylish minimalist design, sits flat against wall
- Clean Flush rimless pan design for an efficient, powerful flush
- Cistern and pan white vitreous china with nanoglaze surface, easy to clean
- Easy care height, pan height 440 mm
- Quick release seat with stainless steel pins
- Soft closing seat
- Universal: Back entry or bottom entry plumbing, right or left
- WELS 4 star 4.5/3L water-saving flush
Old code: STO-305
| WELS rating: | 4 star, 4.5/3 litre flush |
| Dimensions: | 380W x 650D x 870H mm |
| Type / mount: | Wall faced |
| Toilet seat: | Quick-release , Flat seat , Slim seat , Classic seat , Deluxe seat |
| Material: | Vitreous china |
| Finish: | Nanoglaze |
| Colour: | White |
| Trap type: | Universal (S or P trap) |
| Warranty: | 20 years |






















