
Oliveri Sonetto Large Bowl Undermount Sink Nth
Oliveri Sonetto large bowl undermount sink No Tap hole
| Construction | Fabricated with 25mm radius corners, Softtone and soundproofing. |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
| Installation | Undermount |
| Number of bowls | 1 |
| Fixings | Undermount clips supplied |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | 6.5kg |
| Min cabinet size | 600mm |
| Tap Holes | N/A |
| Waste fittings | 1 x 90mm basket waste included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 590 x 510 x 250mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service & Warranty Page) |
Original: $638.47
-65%$638.47
$223.46More Images

Oliveri Sonetto Large Bowl Undermount Sink Nth
Oliveri Sonetto large bowl undermount sink No Tap hole
| Construction | Fabricated with 25mm radius corners, Softtone and soundproofing. |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
| Installation | Undermount |
| Number of bowls | 1 |
| Fixings | Undermount clips supplied |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | 6.5kg |
| Min cabinet size | 600mm |
| Tap Holes | N/A |
| Waste fittings | 1 x 90mm basket waste included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 590 x 510 x 250mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service & Warranty Page) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Oliveri Sonetto large bowl undermount sink No Tap hole
| Construction | Fabricated with 25mm radius corners, Softtone and soundproofing. |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
| Installation | Undermount |
| Number of bowls | 1 |
| Fixings | Undermount clips supplied |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | 6.5kg |
| Min cabinet size | 600mm |
| Tap Holes | N/A |
| Waste fittings | 1 x 90mm basket waste included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 590 x 510 x 250mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to Service & Warranty Page) |
























