
Oliveri Sonetto Standard Bowl Universal Sink Nth
| Construction | Fabricated with 25mm radius corners, Softtone and soundproofing. |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
| Installation | Undermount or Topmount |
| Number of bowls | 1 |
| Fixings | Installation clips supplied |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | 5kg |
| Min cabinet size | 500 |
| Waste fittings | 1 x 90mm basket waste included |
| Overflow | Not available |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to oliveri.com.au) |
Oliveri Sonetto Standard Bowl Universal Sink Nth
| Construction | Fabricated with 25mm radius corners, Softtone and soundproofing. |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
| Installation | Undermount or Topmount |
| Number of bowls | 1 |
| Fixings | Installation clips supplied |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | 5kg |
| Min cabinet size | 500 |
| Waste fittings | 1 x 90mm basket waste included |
| Overflow | Not available |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to oliveri.com.au) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction | Fabricated with 25mm radius corners, Softtone and soundproofing. |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
| Installation | Undermount or Topmount |
| Number of bowls | 1 |
| Fixings | Installation clips supplied |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | 5kg |
| Min cabinet size | 500 |
| Waste fittings | 1 x 90mm basket waste included |
| Overflow | Not available |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to oliveri.com.au) |
























